Теплота дерева Богдана Ділети
Мистець належить до середнього покоління косівських майстрів, що взяло в свої надійні руки естафету попередників, які прославилися талановитими витворами не лише в Україні, а й далеко за її межами.
Косівський технікум народних художніх промислів дав йому ґрунтовну підготовку з обробки дерева, його вчитель Микола Федірко брав участь (у співавторстві) у створенні цілих меблевих гарнітурів у гуцульському стилі, що виготовлялися на спеціальне замовлення.
Ділета теж віддає перевагу виготовленню меблів (столиків різного призначення, скринь, сервантів, секретерів, меблевих наборів), хоч є в його доробку й тарелі, скриньки, набори для напоїв тощо.
Виготовлення меблів — справа копітка й серйозна. Адже річ має бути і функціональною, і високохудожньою, витриманою в певному конструктивному і декоративно-оздоблювальному ключі, бути оригінальною, позначеною авторською індивідуальністю — і водночас продовжувати вироблені віками традиції, інтерпретувати їх у сучасному стилі. Всі ці складні проблеми можна подолати, коли є велика любов до дерева, бажання творити.
«Люблю дерево на дотик, — говорить п.Богдан, — дерево тепле, а метал холодний… Можна було йти легким шляхом, як більшість. Але я люблю складнощі».
У Богдана Ділети є глибоке розуміння властивостей дерева і вміння застосовувати їх у конкретних речах. Він наділений тонким відчуттям прекрасного, винахідливістю та фантазією у створенні ідей та проектів своїх майбутніх виробів, а його висока майстерність у володінні різними техніками та прийомами обробки дерева сприяє здійсненню задуманого.
Найчастіше меблі п. Богдан виготовляє з дуба та черешні, використовує грушу, липу — залежно від обраного стилю та призначення. Він вправно володіє токарською і столярською справою, застосовує плоске та рельєфне різьблення, інтарсію, оздоблює свої витвори рослинними, зооморфними та геометричними (власне традиційними гуцульськими) мотивами, керуючись тонким почуттям міри, — і створює вишукані речі, що можуть стати окрасою сучасного інтер’єру, задовольнити найвитонченіші елітарні смаки. При цьому важливо, що багато меблів виготовлено як гарнітури, витримані в одному стилі, — тим самим вони створюють атмосферу затишку, комфорту, людина в такому оточенні починає відчувати красу в усьому, підноситься духовно.
Олена Середа
Журнал «Образотворче мистецтво». Видання Національної спілки художників України. №1, 2004 рік.